Je jednou z rómskych žien, ktoré v minulosti lekári protiprávne sterilizovali. Dlhé roky sa snaží domôcť spravodlivosti. Rozhodla sa zverejniť svoj životný príbeh a my jej radi poskytneme priestor v rámci nášho blogu.

Môj život

Stalo sa mi, že som mala dve deti. Ale potom sa mi stalo, že už som viac nemohla rodiť, pretože mi urobili to, čo nemali. Podviazali mi vaječníky, a preto som nemohla rodiť viackrát.

Kvôli tomu som mala problém s bývalým mužom – nebožtíkom – čo mi umrel. Vždy mi hovoril, že nemôžem mať deti a kvôli čomu nemôžem mať deti. Vždy sa so mnou hádal a nechcel so mnou žiť, lebo som mu nemohla dať deti.

Čo som mohla robiť, keď som už nemohla mať deti a nemohla som otehotnieť? Lebo sa to už nedalo? Vždy som mala taký pocit, keď som mala v rukách nejaké dieťa. Tak mi bolo ľúto, že druhé ženy mali deti a ja nie. Tak som sa trápila. Až som plakala od žiaľu, že nemôžem držať v rukách maličké bábätko.

Bola by som rada, aby sa s tým niečo urobilo. Tým zákrokom mi urobili, aby som už nemohla viac rodiť. Prosím, aby to už začali riešiť. Snažíme sa už o to toľko rokov. Bolo by to spravodlivé.

Nemám už k tomu čo povedať, len to, že chcem dosiahnuť spravodlivosť. Potom sa budem cítiť aspoň trocha lepšie ako predtým. Dúfam, že sa to splní.

Ďakujem, to je všetko.

Helenka

***

Helenka je jednou z rómskych žien, ktoré boli v minulosti nezákonne sterilizované bez toho, aby pre tento zákrok poskytli svoj slobodný a informovaný súhlas. Helenku sterilizovali ešte počas komunizmu v bývalom Československu. Už takmer 20 rokov sa usiluje dosiahnuť nápravu a zadosťučinenie. Helenka žije vo vylúčenej rómskej komunite na východnom Slovensku a jej materinským jazykom je rómsky jazyk.

Spolu so skupinou ďalších aktívnych rómskych žien a s podporou našej mimovládnej organizácie dlhé roky presadzuje, aby slovenská vláda prijala zodpovednosť za túto nezákonnú prax. Snaží sa dosiahnuť, aby sa vláda poškodeným ženám ospravedlnila a odškodnila ich.

Príbeh, ktorý ste si prečítali, nadiktovala pani Helenka svojej neveste, ktorá ho spísala perom na kúsok papiera. Helenka nám tento papier dala na našom nedávnom spoločnom stretnutí. Chcela sa so svojím príbehom podeliť so širokou verejnosťou. Chcela svoj príbeh povedať nahlas a radi sme jej poskytli priestor v rámci nášho blogu.

Aj vďaka dlhoročnému úsiliu pani Helenky a ostatných poškodených rómskych žien rokoval v júli tohto roka o otázke nezákonných sterilizácií parlamentný výbor pre ľudské práva. Svojím uznesením podporil odškodnenie všetkých poškodených žien a vyzval vládu, aby sa im ospravedlnila. Dnes je tu nádej, že sa pani Helenka aj ďalšie poškodené ženy konečne domôžu spravodlivosti.

Angažovanosť a odhodlanie pani Helenky a ostatných poškodených žien si zaslúži náš obdiv a uznanie. Veríme, že môže povzbudiť ostatných – ktorí a ktoré čelia neprávostiam – k tomu, aby sa zasadzovali za svoje ľudské práva. Aby sa domáhali spravodlivosti a nevzdávali sa.    

O nezákonných sterilizáciách žien v bývalom Československu aj neskôr na Slovensku sa môžete dozvedieť viac v jednom z našich minulých blogov.  

Tím Poradne

 ***