Posledný júlový deň sme zorganizovali ďalšie spoločné stretnutie s rómskymi aktivistkami – tentoraz v Jarovniciach.

Na stretnutí sme sa obzreli späť na naše júnové stretnutie v Čechách a zhodnotili sme ho. Hovorili sme spolu o tom, ako sme celé stretnutie v Čechách vnímali, čo boli jeho negatívne a čo pozitívne stránky. Pozreli sme sa aj na naše ďalšie príležitosti týkajúce sa spoločných sieťovacích stretnutí so ženami z ČR do budúcna a tiež na možné ohrozenia. Veríme, že aj takéto spoločné hodnotenia našich stretnutí prispejú do budúcna k tomu, aby sme sa na nich cítili všetky dobre.

V druhej časti stretnutia sme sa tiež vrátili k júnovej schôdzi parlamentu, na ktorej napokon nebol z dôvodu jej predčasného ukončenia v druhom čítaní prerokovaný zákon umožňujúci odškodnenie nezákonne sterilizovaných rómskych žien.

Ženy vyjadrili nad celým týmto vývojom veľké sklamanie. Zároveň spoločne veríme, že v ďalšom období vznikne priestor na skvalitnenie zákona, aby priniesol spravodlivosť všetkým ženám zasiahnutým touto praxou a po parlamentných voľbách dôjde k jeho schváleniu.

Záverom stretnutia sme plánovali aj naše možné spoločné aktivity na jeseň. Sledujte ďalej náš web aj sociálne siete a dozviete sa viac.