Category Archives: Čo je nové

Banner

     Ak chcete vedieť ako postupovať kliknite sem

Monitoring vybraných právnych predpisov a analýza ich nesúladu s antidiskriminačným právom

Poradňa v ostatných týždňoch uskutočnila monitoring vybraných predpisov v slovenskom právnom poriadku a  analyzovala ich nesúlad s platnou domácou a medzinárodnou antidiskriminačnou legislatívou. Zamerali sme sa špecificky na popis diskriminačného dopadu vybraných ustanovení vo vzťahu k znevýhodneným príslušníkom/-čkam rómskej menšiny.

Analýza je v elektronickej podobe dostupná tu: (PDF, 258 KB)

Súd oslobodil policajtov v kauze týrania rómskych chlapcov z Luníka IX

Poradňa pre občianske a ľudské práva vydala tlačovú správu k rozhodnutiu Okresného súdu Košice II, ktorý oslobodil policajtov, obvinených v kauze týrania rómskych chlapcov na policajnej stanici v Košiciach z roku 2009.

Tlačovú správu si môžete stiahnuť tu: (PDF, 70 KB)

Zaujímajú ťa ľudské práva? Prihlás sa na školu ľudských práv!

Vyplň PRIHLASOVACÍ FORMULÁR a uchádzaj sa o jedno z 30 miest.
Uzávierka prihlášok je 26.02.2015 o 24:00 hod.

Projekt „Škola ľudských práv“ realizujú mimovládne a ľudsko-právne organizácie: Fenestra, OZ Pomocná ruka, Poradňa pre občianske a ľudské práva.

Projekt bol podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia na podporu sociálnych zmien. Viac informácií o projekte nájdete tu.

Súd odškodnil Rómov za diskrimináciu

Poradňa pre občianske a ľudské práva vydala tlačovú správu k rozhodnutiu Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi v prípade diskriminácie rómskych spotrebiteľov, ktorí pre svoj etnický pôvod neboli obslúžení v jednom z barov v Spišských Vlachoch. Súd rozhodol, že majiteľ baru im musí za zásah do ich ľudskej dôstojnosti vyplatiť náhradu nemajetkovej ujmy.

Tlačovú správu si môžete stiahnuť tu: (PDF, 321 KB)

Tlačová správa Poradne k rozhodnutiu súdu z februára 2012, ktorou okresný súd v tomto prípade rozhodol, že k diskriminácii rómskych spotrebiteľov došlo a majiteľ baru sa im musí ospravedlniť, je dostupná tu:
(PDF, 65.9 kB)

Ponuka stáže pre študenta/-ku Právnickej fakulty UPJŠ v Poradni

Poradňa pre občianske a ľudské práva, v spolupráci s Právnickou fakultou UPJŠ v rámci predmetu Stážová klinika, aj v akademickom roku 2014/2015 ponúkne stáž jednému študentovi/jednej študentke 3. alebo 4. ročníka denného štúdia na Právnickej fakulte UPJŠ.

Ak máte záujem nahliadnuť do problematiky ochrany ľudských práv na Slovensku a aplikovať získané vedomosti v reálnych prípadoch porušovania ľudských práv v praxi, neváhajte a zašlite svoj motivačný list v rozsahu 350 až 500 slov najneskôr do 10. júna 2014 na adresu anna.stancakova@gmail.com. Motivačný list má objasniť, čo študenta/študentku motivuje k tomu, aby absolvoval/-a Stážovú kliniku a ako si myslí, že mu/jej absolvovanie predmetu pomôže pri dosahovaní osobných a profesijných cieľov.

Viac informácii o predmete Stážová klinika nájdete tu.

Viac informácii o stáži priamo v Poradni pre občianske a ľudské práva nájdete tu: (PDF, 155 KB)

Sponzori

 

 

 

Našu činnosť podporili: